logo white3

Co je Opening Master?

Opening Master je nejrozsáhlejší šachová databáze partií odehraných na šachovnici nebo korespondenčně. V dosud poslední verzi obsahuje cca 9 milionů praktických a 2 miliony korespondenčních partií. Tým Opening Masters odděleně zpracovává také partie sehrané hráči pod pseudonymy na různých šachových serverech.

Na co mohu využít Opening Master?

Hráči praktického šachu nejčastěji využívají databázi Opening Master při přípravě na soupeře. V databázi si vyhledají partie, které jejich soupeř odehrál, a tak se připraví na zahájení. Samozřejmě je velmi vhodná na přípravu repertoáru – díky ní lehce zjistíte, které varianty a s jakým úspěchem se hrají. Zde je důležitý rozdíl při korespondenční hře, kde se většinou hrají úplně jiná zahájení než v praktickém šachu. Nemusíte se spoléhat na paměť a můžete se pustit do krkolomných komplikací. Vždyť všechny informace najdete v databázi! Často ji využívají korespondenční hráči už v průběhu partie, aby si vyhledali, zda se daná pozice už vyskytla v jiných partiích, kdo a jak ji interpretoval, jaké jsou statistické výsledky.

Komu je databáze Opening Master určena?

Všem praktickým i korespondenčním hráčům bez rozdílu výkonnosti, kteří to myslí s šachem aspoň trochu vážně. V současnosti se už žádný hráč včetně špičkových velmistrů bez počítačové podpory neobejde.

V jakém prostředí mohu použít databázi Opening Master?

Databáze je publikována ve třech verzích určených nejrozšířenějším světovým programem pro práci s šachovými databázemi – ChessBase (.cbv), ChessAssistant (.cdp) a SCID (.pgn). Formát PGN je univerzální, použitelný ve všech šachových prostředích a je zadarmo.

Čím se liší Opening Master od databází publikovaných ChessBase a ChessAssistant?

Filozofie budování: ChessBase zajímají úplné turnaje, se všemi partiemi, dokonce i s těmi, které nebyly sehrány. Buduje databázi, která prezentuje historii šachové hry. Opening Master přistupuje k problematice pragmatičtěji. Zajímají ho všechny sehrané partie, které splňují následující kritéria:

  • jsou novější než 1. 1. 1900,
  • mají odehraných nejméně 8 tahů,
  • hráči mají rating alespoň 1300,
  • sehráli je lidé, ne programy.

V neposlední řadě se Opening Master liší podstatně nižší cenou. Například roční přístup ke čtvrtletním aktualizacím databáze korespondenčních partií (OM CORR) získáte za pouhých 39 €.

Čím se liší Opening Master od volně šiřitelných databází?

Přestože získáváme partie z různých zdrojů, snažíme se v maximálně možné míře odstraňovat ty duplicitní. Postupně sjednocujeme jména hráčů, v každé měsíční aktualizaci se jedná o desítky až stovky oprav. Volně šiřitelné databáze jsou většinou nekvalitní a obsahují mnoho duplicit.

Kde najdu podrobnější informace a kde si mohu Opening Master objednat?

Nejnovější informace o databázi Opening Master najdete vždy na webové stránce www.openingmaster.com. Na ní se můžete zaregistrovat a stát se tak členkou/členem stále se rozrůstající komunity spokojených uživatelů tohoto produktu.